21 lutego 2024

Olimpia Zambrów

Zambrowski Klub Sportowy Oficjalna Strona

Sezon 2017/2018 w liczbach i statystykach

Niedawno zakończył się sezon 2017/2018 I grupy III ligi piłki nożnej. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje, ciekawostki i liczby dotyczące Olimpii Zambrów związane z zakończeniem sezonu.

16 czerwca trzecioligowe drużyny z I grupy rozegrały ostatnią, 34. kolejkę spotkań sezonu 2017/18. Olimpia Zambrów swoje ostatnie spotkanie ligowe rozegrała na wyjeździe z Polonią Warszawa. Mecz zakończył się zwycięstwem zambrowskiej drużyny 1:0.

Na decydujące rozstrzygnięcia w I grupie III ligi czekaliśmy do ostatniego gwizdka sędziego. Prawo awansu do II ligi w ostatniej kolejce wywalczył Widzew Łódź. W strefie spadkowej natomiast znalazły się zespoły: GKS Wikielec, Tur Bielsk Podlaski, Warta Sieradz i Legia II Warszawa. Ten ostatni zespół może mieć sporo szczęście, bowiem dzięki temu, że będąca na 12. miejscu w tabeli Drwęca Nowe Miasto Lubawskie nie uzyskała licencji na grę w III lidze, rzutem na taśmę może pozostać w III lidze. To gównie pokłosie wycofania się z Drwęcy sponsora strategicznego. Wraz ze sponsorem odeszło z tego klubu wielu kluczowych zawodników. Jeśli nowomiejska drużyna nie odwoła się od decyzji działaczy, od nowego sezonu 2018/19 Drwęca rozpocznie rozgrywki w IV lidze.

W ciągu całego sezonu 2017/2018 Olimpia Zambrów uzbierała 56 punktów, strzeliła 60 bramek i straciła ich 54. Na 34 rozegrane spotkania 18 razy wygrywała, 2 razy remisowała i 14 razy przegrała. W tabeli ligowej zambrowski zespół uplasował się na wysokim 5. miejscu.

W tabeli na pierwszym miejscu, z dorobkiem 74 punktów, uplasowała się drużyna Widzewa Łódź. Druga w tabeli, z taką samą ilością punktów, jest Lechia Tomaszów Mazowiecki. W bezpośrednich starciach była ona jednak słabsza od Widzewa, dlatego znalazła się za tym zespołem.

Z pewnością słabsza w wykonaniu Olimpii była runda jesienna, po której zambrowski klub zajmował 10. pozycję z bilansem bramek 22:25. Zambrowski zespół odniósł na jesieni osiem zwycięstw i dziewięć porażek. Olimpia miała wówczas na swoim koncie 24 punkty.

Wiosenne przebudzenie Olimpii
Znacznie lepiej wyglądała już runda wiosenna. Olimpia była w niej czwartą drużyną pod względem zdobytych punktów. W 17 wiosennych spotkaniach zambrowianie zdobyli aż 32 punkty (o 9 mniej, niż liderująca w tym zestawieniu Lechia Tomaszów Mazowiecki). Na taki dobry wynik Olimpii złożyło się 10 zwycięstw, 2 remisy i 5 porażek. Co ciekawe, biało-niebiescy wiosną zarówno u siebie, jak i na wyjazdach zdobyli tyle samo punktów (po 16). Dla porównania najmniej punktów, bo zaledwie 11, uzbierała w rundzie jesiennej Legia II Warszawa.

Niezwykle udana okazała się dla Olimpii końcówka sezonu. Okazuje się, że statystycznie w okresie maj – czerwiec zambrowski klub był najlepszą drużyną spośród wszystkich ekip z I grupy III ligi. W tym okresie zambrowianie uzbierali bowiem aż 21 punktów, na co złożyło się siedem zwycięstw i dwie porażki.

To oni siali postrach w polu karnym rywali
Warto także przeanalizować bilans bramkowy Olimpii. Zdecydowanie lepszy był on wiosną, kiedy to biało-niebiescy zdobyli 38 bramek i stracili ich 29. Większość wiosennych trafień (14) była autorstwa Kamila Zalewskiego. Drugi pod tym względem, z 9 bramkami na koncie, był Kamil Jackiewicz.

W całym sezonie to właśnie duet napastników Zalewski – Jackiewicz zdobył najwięcej bramek. Ten pierwszy zawodnik wpisywał się na listę strzelców aż 18 razy, z czego 4 bramki zdobył będąc jeszcze graczem Sokoła Ostróda. Tym samym został wiceliderem klasyfikacji strzelców I grupy III ligi. Tylko trzy bramki mniej zdobył natomiast Kamil Jackiewicz. Łącznie więc tylko ta dwójka zawodników zdobyła dla Olimpii w rozgrywkach ligowych aż 29 bramek!

Rozczarowanie po finale Okręgowego Pucharu Polski i zmiana trenera
W minionym sezonie zambrowianie brali także udział w Okręgowym Pucharze Polski. W rozgrywkach tych biało-niebiescy dotarli aż do finału. Niestety, w decydującym spotkaniu, po niezwykle emocjonującym i dramatycznym meczu. Zambrowianie ulegli na wyjeździe Turowi Bielsk Podlaski 3:4. Mimo niezłych wyników w lidze, ten mecz spowodował, że Zarząd Olimpii zwolnił trenera Wiesława Jancewicza. Jego obowiązki przejął na trzy kolejki przed końcem rozgrywek ligowych napastnik biało-niebieskich Kamil Jackiewicz. Już wiadomo, że od 1 lipca nowym szkoleniowcem Olimpii będzie Artur Woroniecki – dotychczasowy trener IV–ligowej ekipy KS Wasilków.

Teraz przed graczami Olimpii odpoczynek, po którym czeka ich okres przygotowawczy do sezonu 2018/2019. Piłkarze Olimpii Zambrów do treningów powrócą 9 lipca. Już wiadomo, że rozegrają 6 sparingów. Z ich terminarzem można zapoznać się klikając TUTAJ.